Dr inż. Agnieszka Leciejewska – dietetyk o mnie

Dietetyka i żywienie to moja pasja. Mogę o tym mówić godzinami. Układam indywidualne jadłospisy dla osób odchudzających się, chorych oraz cierpiących na kilka współistniejących chorób, takich jak, np.: cukrzyca, dna moczanowa, choroby serca, nerek, a także choroby nowotworowe. Szczegółowo analizuję każdy przypadek, a potem układam menu uwzględniające produkty wskazane i przeciwwskazane przy określonym schorzeniu oraz indywidualne preferencje żywieniowe pacjentów.

Moja przygoda z dietetyką zaczęła się w 1991 roku, kiedy podjęłam dziennie studia magisterskie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Żywienia Człowieka. Pięć lat później obroniłam pracę magisterską, a następnie rozpoczęłam dzienne studia doktoranckie na SGGW w Warszawie. Ten etap mojej drogi zawodowej zakończyłam w 2001 roku obroną pracy doktorskiej.

Wiedzę jaką uzyskałam w okresie studiów wykorzystałam potem w pracy dziennikarskiej – to moja druga pasja. Od 2001 roku pracowałam jako dziennikarz w tygodniku Tina, tygodniku Przyjaciółka i miesięczniku o zdrowiu Vita. Byłam autorem licznych tekstów o tematyce zdrowia, zdrowego odżywiania, a także diet odchudzających i zdrowotnych. Współpracowałam także z miesięcznikiem Zdrowie, tygodnikiem Pani Domu, miesięcznikiem Claudia, dwutygodnikiem, a potem miesięcznikiem Świat Kobiety. Od 2010 roku współpracowałam z miesięcznikiem Vita oraz Kobieta i Życie. Współpracowałam też z miesięcznikiem Moje Smaki Życia oraz tygodnikiem Kropka TV oraz Dobry Tydzień, cały czas pisząc artykuły na temat zdrowego stylu życia i odżywiania.

Obecnie prowadzę firmę “Zdrowa Dieta”. Zajmuję się poradnictwem żywieniowym w zakresie prawidłowego odżywiania, żywienia dzieci, kobiet w ciąży i osób dorosłych. Korzystając z dotychczasowego doświadczenia i aktualnej wiedzy w zakresie żywienia człowieka układam indywidualne jadłospisy dla osób odchudzających się oraz chorych cierpiących na kilka współistniejących schorzeń. Prowadzę też wykłady i warsztaty żywieniowe, a także współpracuję z portalem Naturalnie o  zdrowiu (naturalnieozdrowiu.pl). Do czasu wybuchu pandemii, przyjmowałam pacjentów w gabinecie w przychodni „Przy wieży” w Choszcznie (woj, zachodnio-pomorskie). Obecnie można mnie znaleźć także w sieci, na Facebooku (zdrowa dieta), gdzie przyjmuję pacjentów online.

Moje motto brzmi: „Zdrowe odżywianie to coś, czego można się nauczyć w każdym wieku”. Dlatego chcę przede wszystkim nauczyć moich pacjentów zasad zdrowego odżywiania, na których opieram każdą układaną przeze mnie dietę.

Lubię wyzwania zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Chętnie podejmuję się poradnictwa żywieniowego w trudnych przypadkach takich jak anoreksja, przewlekła niewydolność nerek, czy choroby nowotworowe, a także kilka współistniejących schorzeń. Na tym polu mam już liczne sukcesy, które nie byłyby jednak możliwe bez dobrej współpracy z pacjentami i ich zaangażowaniu w zmianę diety, a w wielu przypadkach także sposobu życia.

Pozdrawiam

Agnieszka Leciejewska