Wielkanocne menu przy kłopotach ze zdrowiem

Masz kłopoty ze zdrowiem? Musisz przestrzegać diety. Jak pogodzić świąteczne łasuchowanie z dietetycznym rygorem?

  1. Uwaga dla osób z podwyższonym cholesterolem. 3 żółtka mają ponad 1000 mg cholesterolu (dziennie możemy zjeść 300 mg bez obawy o zdrowie). Białko możemy jeść bez ograniczeń. Dlatego proponuje żółtko oddać zdrowym członkom rodziny  i zrobić faszerowane jajka. W przepisach jest żółtko, można go dodać odrobinę, a z niektórych przepisów wyrzucić.
  2. Osoby, które muszą stosować dietę, np. niskobiałkową (przy przewlekłej niewydolności nerek) powinny przeliczać ilości białka. Jego nadmiar może powodować pogorszenie pracy nerek.
  3. Ci, którzy cierpią na choroby nowotworowe i nie maja kłopotów trawiennych mogą delektować się świątecznymi łakociami  byle z umiarem, pamiętając o maksymalnym urozmaiceniu swojej diety.
  4. Osoby, którym dokucza Candida wywołująca kandydozę, czyli grzybicę powinny zrezygnować z deserów i chleba pieczonego na drożdżach. Żurek lepiej wtedy zrobić na wywarze warzywnym i naturalnym zakwasie, sałatkę doprawić olejem z czarnuszki, który ma działanie przeciwgrzybicze.
  5. Alergicy i ci, którzy nie tolerują glutenu zapewne pamiętają, by do wypieków używać mąkę: kukurydzianą, gryczaną, ryżową lub jaglaną, a do ciast także migdałową, kokosową, czy kasztanową. Uwzględnić  w menu bezglutenowe kasze: gryczana i jaglana, a także ryż, amarantus i komosę ryżową, np. do wielkanocnej paschy i pasztetów. Warto też zrobić bułkę tartą z bezglutenowego pieczywa lub amarantus ekspandowany, np. do wysypywania formy do wypieków. A także pamiętać, by używać bezglutenowego proszku do pieczenia. Zaś kupując gotowe produkty, np. wędliny czy majonezy warto natomiast zwracać uwagę na to, by były bezglutenowe.
  6. Osoby źle tolerujący laktozę także mogą cieszyć się Wielkanocą bez nudności, wzdęć i przykrych bóli brzucha. Pod warunkiem, że: tam, gdzie to możliwe będą unikać dodawania mleka, jogurtów, masła, majonezu, czy śmietany. Wybiorą produkty bez laktozy (twarogi, masło, jogurty). Skorzystają z roślinnych zamienników mleka i jogurtów, czyli napojów: owsianych, migdałowych, kokosowych, czy sojowych. Przed zjedzeniem posiłku, w którym jest nabiał, zażyją tabletki z laktazą – enzymem, który umożliwia trawienie produktów mlecznych i zapobiega występowaniu dolegliwości po spożyciu dań zawierających laktozę. Warto też pamiętać, by uważnie czytać etykiety produktów, które kupujemy na Wielkanoc, zwracając uwagę na ich skład. W wielu może znajdować się mleko w proszku, a to skoncentrowane źródło laktozy. Ostrożnie trzeba podchodzić zwłaszcza do pieczywa i gotowych ciast, słodyczy, zwłaszcza wielkanocnych, czekoladowych jajeczek i zajączków, margaryn oraz sosów sałatkowych i majonezów.

Diety w różnych chorobach  – Agnieszka Leciejewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *