Dieta w diecie moczanowej – nowość

Zawsze uważałam, że w dietetyce niewiele się zmienia. A jednak nauko wciąz idzie do przodu. I choć jej podstawy pozostają niezmienne pojawia się sporo nowych ciekawostek. Na przykład dietetyczne zalecenia dotyczące dny mkoczanowej. Do niedawna uważano, że osoby na nią cierpiące nie powinny pić kawy i absolutnie unikać warzyw strączkowych. Sama takie zalecenia przekazywałam pacjentom. Pozwolę sobie slkorygować nieco te wiedzę, cytując dr hab. Lucynę Kozłowską specjalistą żywienia, która jest wykładowcą akademickim w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

“Dna moczanowa. Do niedawna zalecano, by ograniczać wszystkie produkty zawierające związki purynowe, w tym rośliny, np. strączkowe. Co też zostało już obalone badaniami.

Związki purynowe w roślinach związane są z frakcjami błonnika. A nasz przewód pokarmowy niezbyt sobie z tym błonnikiem radzi. Efekt: związki purynowe pochodzenia roślinnego nie trawią się dobrze, a co za tym idzie, nie wchłaniają się i nie podnoszą stężenia kwasu moczowego we krwi.

Skąd ta zmiana? Kiedyś, kiedy nie dysponowano odpowiednimi badaniami, opierano się jedynie na zawartości związków purynowych w poszczególnych produktach. Stwierdzono, że jest ich dużo m.in. w roślinach strączkowych. To był ten klucz. Podobnie jest też z kawą. W internecie można znaleźć informacje, że osoby cierpiące na dnę moczanową powinny ją drastycznie ograniczyć, tymczasem ostatnie badania pokazują, że kawa zmniejsza ryzyko tej choroby”.

Jedno się nie zmienia. Warto maksymalnie urozmaicać każdą dietę, zwłaszcza te zdrowotne. A wtedy nic nam nie będzie zagrażało, a wyniki z penością się poprawią.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *