Świąteczne wskazówki nie tylko dla dbających o linię
Szanowni Państwo!
Z okazji świąt życzę
wszystkim i każdemu
z osobna zdrowych i odpornych Świąt Wielkanocnych….
…. A że tegoroczne będą inne niż wszystkie nikt dziś nie ma wątpliwości. Choć zapewne większość z nas nie odmówi sobie jajek na różne sposoby, żurku lub barszczu biały koniecznie z kiełbaską, czy tradycyjnego mazurka. A ponieważ w dobie narodowej kwarantanny, mamy mniejsze możliwości spędzenia aktywnych świąt, tym bardziej warto zaplanować świąteczne menu i przypomnieć sobie kilka zasad, które pomogą uniknąć przejedzenia.
- Jedzmy mniejsze porcje, a bez trudu spalimy kaloryczne przysmaki. Na stole połóżmy mniejsze talerzyki. Nawet nakładając z czubkiem, zjemy jednak mniej.
- Jedzmy powoli i dokładnie przeżuwajmy każdy kęs, co ułatwia trawienie.
- Nie zapominajmy też o napojach bez kalorii – woda i herbaty ziołowe lub owocowe usprawnią perystaltykę jelit i poprawią uczucie sytości!
- Zanim zasiądziemy to świątecznego stołu, wypijmy szklankę wody z sokiem z cytryny lub soku warzywnego. Zapełni ona żołądek i zapewni szybsze uczucie sytości. Woda uczestniczy także w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii oraz doskonale nawadnia. Z kolei regularne spożywanie świeżo wyciśniętych soków warzywnych i owocowych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapobiega niedoborom witamin i minerałów.
- Grajmy w zielone. Jajka z majonezem połóżmy na gniazdkach z sałaty i kiełków, oczywiście dekoracja cała nasza. Półmisek udekorujmy rukola lub roszponką. Na honorowym miejscu postawmy talerz z warzywami pomidorkami koktajlowymi, selerem naciowym, papryką i zielonym ogórkiem. Tuż obok prosty dip z jogurtu, koperku i czosnku (dla tych, którzy czosnek lubią).
- Sałatki i surówki doprawiajmy jogurtem z dodatkiem odrobiny musztardy i majonezu tak na smaczek. Danie będzie mniej kaloryczne
- Tradycyjny żurek ugotujmy na wywarze warzywnym, a kiełbaskę ugotujmy osobno. Zjemy mniej tłuszczu.
- Do robienia mazurka użyjmy ksylitolu, zamiast zwykłego cukru. To o połowę mniej kalorii.
- A może zamiast mazurka w tym roku przygotować też tradycyjną babkę drożdżową (dla tych, którzy mają kłopoty z poziomem cholesterolu we krwi przepis na ciasto drożdżowe na białkach: (składniki na 20 porcji): 500 g mąki, 2 białka jaja, pół opakowania drożdży (50 g), pół szklanki cukru, pół szklanki oleju rzepakowego, szklanka mleka – bez laktozy, łyżeczka masła, skórka otarta z cytryny, cukier waniliowy, sól. Z letniego mleka, rozkruszonych drożdży, kilku łyżek mąki i łyżki cukru sporządzić rozczyn, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po podwojeniu objętości dodać do rozczynu resztę mąki, cukier i cukier waniliowy i wymieszać. Z białek ubić sztywną pianę i dodać do ciasta. Delikatnie połączyć składniki, tak by powstało jednolite ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać olej. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. (jeśli konsystencja ciasta będzie zbyt lejąca, można dodać mąkę, tak, by można było uformować ciasto. Przełożyć do blaszki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułka tartą i ponownie pozostawić do wyrośnięcia. Przed włożeniem do piekarnika, wierzch ciasta posmarować rozkłóconym jajkiem (odrobinką dla koloru). Wstawić do piekarnika, piec w temp 180 stopni ok. 50-60 minut.
- Mięsa przygotujmy na parze, w naczyniu żaroodpornym lub w rękawie do pieczenia, najlepiej z warzywami i odrobiną wody, bez dodatkowego tłuszczu.
- Sięgnijmy po zioła, które nie tylko wzbogacają smak i aromat dań, ale też usprawnią trawienie. Najlepsze są te, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i ułatwiają trawienie tłuszczów, np.: majeranek, tymianek, jałowiec i mięta, cząber, rozmaryn, zioła prowansalskie. Przyprawione nimi tłuste dania będą łatwiejsze do strawienia.
- Stół udekorujmy rzeżuchą, zawiera ona synigrynę – substancję wspomagającą odtruwanie organizmu, która usprawnia pracę wątroby.
- Gdyby mimo to jedzenia było zbyt dużo i pojawiłyby się nieprzewidziane trudności, zaparzmy herbatkę z bazylii, wspomagającą trawienie: łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku, parz pod przykryciem 15-20 min. Przecedź, pij po pół szklanki naparu 3-4 razy dziennie. Pomaga przy uporczywym odbijaniu, nudnościach i wzdęciach. Dobrze działa herbatka z mięty, szałwii, rumianku, mniszka lekarskiego lub dziurawca: łyżeczkę suszonych ziół do szklanki i zalać 150 ml wrzątku. Napar należy parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Pijmy po szklance naparu 1-2 razy dziennie.
- Uwaga dla osób z podwyższonym cholesterolem. 3 żółtka mają ponad 1000 mg cholesterolu (dziennie możemy zjeść 300 mg bez obawy o zdrowie). Białko możemy jeść bez ograniczeń. Dlatego proponuje żółtko oddać zdrowym członkom rodziny i zrobić faszerowane jajka. W przepisach jest żółtko, można go dodać odrobinę, a z niektórych przepisów wyrzucić.
- Osoby, które muszą stosować dietę, np. niskobiałkową (przy przewlekłej niewydolności nerek) powinny przeliczać ilości białka. Jego nadmiar może powodować pogorszenie pracy nerek.
- Ci, którzy cierpią na choroby nowotworowe i nie maja kłopotów trawiennych mogą delektować się świątecznymi łakociami byle z umiarem, pamiętając o maksymalnym urozmaiceniu swojej diety
Leave a Reply